Prepis článku z Bardejovských novostí (z roku 2008), ktorý bol venovaný nálezu vzácnej huby - Mrežovky hviezdovitej. 
 
 
 
Vzácna huba nad Stebníkom
 
    Nájsť huby v tomto hubársky bohatom roku nieje problém. Jedlá, či nejedlá, pravý milovník prírody sa však vie radovať z každého nálezu. Nájsť takú, ktorá vyzerá ako chobotnica, má krvavočervenú farbu a nepríjemne zapácha, je však veľkou zvláštnosťou. A to aj pre ľudí ktorí sa pohybujú v lesoch dennodenne. Tou zvláštnou hubou je Mrežovka hviezdovitá (Clathrus archeri) a tým šťastlivcom je lesník Ladislav Slivka, ktorý na svojom Lesnom obvode Stebník pracuje už dlhé roky, no takýto nález sa mu počas jeho 25 ročnej praxe pošťastil prvý krát.

                         
 
    Mrežovka hviezdovitá je huba od protinožcov, teda jej domovinou je Austrália a Nový Zéland. Do Európy sa dostala pred sto rokmi pravdepodobne loďou s nákladom ovčej vlny. Jej prvý oficiálny nález je z roku 1914  zo severu Francúzska. Jej šíreniu „dopomohli“ svetové vojny, najmä 2. svetová vojna, kde do roku 1948 bola zistená na mnohých miestach v Nemecku, Anglicku, Nórsku, Švajčiarsku či Rakúsku. V Československu bola nájdená prvý krát v okrese Český Krumlov v r. 1962. Prvé nálezy na Slovensku sú z osemdesiatych rokov 20. storočia. 
 
    Mrežovka je teda príkladom huby cestovateľky. Je to neobyčajne húževnatá huba ktorá sa dokáže udržať na konci svojej ďalekej cesty a z miest kde pevne zakotví sa potom šíri  na veľké vzdialenosti. Má nepríjemný zápach po zdochline, čím láka muchy, ktoré roznášajú do okolia jej výtrusy. Napriek tomu, že sa šíri relatívne rýchlo, neohrozuje pôvodnú mykoflóru. Rastie od júna do novembra skôr vo vyšších polohách na humóznej pôde, alebo na veľmi spráchnivetom dreve. Potrebuje trvale vyššiu vlhkosť substrátu a čiastočné zatienenie. Je nejedlá a zákonom chránená.
 
    Babie leto nám už klope na dvere. Majte preto pri prechádzkach lesom oči otvorené dokorán. Možno budete mať šťastie a nájdeme ďalšiu Mrežovku hviezdovitú, hubu ktorá k nám „pricestovala“ z druhej polovice zemegule.     
 
                                                                                                                                                Autor článku : jr
                                                                                                                   Autor fotografie : Maroš Durdiak