Jaseň štíhly pod Javorinou


    Ten kto má rád prírodné skvosty a zatúži po kúsku dobrodružstva, môže sa vydať do doliny Riečka nad obcou Becherov. V závere tejto doliny, pod vrchom Javorina, v blízkosti hranice s Poľskom, sa nachádza mohutný jaseň štíhly. Ak sa vydáte na túto potulku zavítate do východnej časti nejmenšieho pohoria na Slovensku. Zavítate do pohoria Busov.

                                     
 

    Mohutný jaseň štíhly rastie približne 250 m od štátnej hranice s Poľskom a približne 500 m od samotného vrcholu Javoriny. Nachádza sa mimo značených chodníkov. Na jeho lokalizáciu môžete použiť GPS súradnice samotného stromu a prístupovej trasy, ktoré nájdete na tejto stránke, poprípade sa môžete k nemu vydať aj bez GPS prístroja podľa "návodu", ktorý nájdete nižšie v texte. 

    Ak sa vydáte zo smeru od Becherova dolinou Riečka, najvhodnejšia odbočka k jaseňu sa nachádza pri tzv. Hubertovej záhrade. Odtiaľto sa k jaseňu dostanete po lesných zvážniciach neustálym stúpaním. Trasa je zaznamenaná v GPS zázname, ktorý si môžete stiahnúť nižšie.

    Ak sa k jaseňu vydáte zo štátnej hranice, GPS záznam vás povedie lesom, mimo chodníka alebo akejkoľvek zvážnice. V minulosti sa v danej lokalite nachádzal poľovnícky chodník, ktorý by vás doviedol priamo k stromu. V súčasnosti je už však neudržiavaný a ťažko "viditeľný".
   
    Tým ktorí GPS prístroj nevlastnia, poradíme iný spôsob ... Na štátnej hranici s Poľskom pod vrcholom Javorina nájdite hraničný kameň  s  poradovým  číslom 220 / 18.  Tento  hraničný  kameň  stojí  na  mieste,  kde  sa  stretávajú hranice dvoch lesných dielcov
( dielce sú lesnícke jednotky priestorového rozdelenia lesa ). Hranica medzi týmito dielcami je v teréne vyznačená bielymi pásmi na stromoch vo  výške 1,30 nad zemou. Takže k nájdeniu jaseňa budete od hraničného kopca č. 220 / 18 putovať po hranici medzi dielcami -  teda v smere bielych pásov na stromoch. Tie vás po približne 250 m dovedú k jaseňu.

 

            

    Jaseň štíhly pod Javorinou sa vyznačuje mimoriadnými parametrami :

- obvod kmeňa v d1,30 (teda 1,30 m nad zemou) je úctyhodných 5,80 m
- priemerná hrúbka v d1,30 je približne 190 - 200 cm (tvar kmeňa v prízemnej časti nieje pravidelne kruhovitý)
- v
ýška jaseňa je približne 40-45 m
- odhadovaný vek stromu je 300 - 350 rokov

 

   


    Jaseňom štíhlym sa darí na vlhkých a podmáčaných pôdach alebo na sutiach, bohatých na minerálne látky. Neznáša však stojacu vodu. Rastie od nížin po horské polohy. Koreňový systém je kolový s bohato rozvetvenými postrannými koreňmi. V mladom veku vyžaduje tieň, v dospelosti je naopak svetlomilnou drevinou. Je citlivý na klimatické výkyvy, zvlášť na neskoré mrazy. Momentálne zastúpenie Jaseňa štíhleho v lesoch Slovenska je približne 1,52 % čo je 29 358,84 ha ( údaj z roku 2010 ). 


                


    Drevo jaseňa je pevné a tvrdé. Patrí medzi najpružnejšie a najhúževnatejšie dreviny. Dobré mechanické vlastnosti ho predurčujú pre výrobu športových potrieb ( gymnastické bradlá, sánky ), ale tiež na výrobu násad ručných nástrojov, konštrukčné prvky rebríkov, paličky pre bicie hudobné nástroje, ale tiež pre unikátne výrobky z vrstveného dreva.
 

     

 

Mapa a gpx súbory na stiahnutie - jaseň :

- MAPA - Klikni TU pre zobrazenie mapy
- GPX - poloha jaseňa  -  klikni TU pre stiahnutie

 

GPS súradnice
N49.44827° E21.26843°
N49°26.896' E21°16.106'                    

 

                                                                                                                     Spracoval : Jozef Ropjak