Rozhľadňa a útuľňa pri vrchu Žobrák x 2  ( krát dva )
 
 
 
    V  blízkosti vrchu Žobrák, v pohorí Čergov, v nadmorskej výške 893 m.n.m. sa v súčasnosti  nachádzajú  už dve  drevené vyhliadkové veže - "stará"  a  "nová"  vyhliadková  veža. Tieto veže sú od seba vzdialené cca 80 metrov.

 
    Najkratšie výstupové trasy k rozhľadniam sú z obcí Hervartov alebo Kríže  :
   - z Hervartova vedie na Žobrák červená značka (Cesta hrdinov SNP). Celkové prevýšenie je 427 metrov na úseku 3 km. Rozhľadňa sa nachádza asi 1 minútu za sedlom Žobrák, smerom na Šoltýsovu poľanu. Celkovo výstup z Hervartova trvá približne jeden a pol hodiny.
    - z obce Kríže sa k rozhľadni dá dostať po modrej značke. Je tam však trošku prudšie stúpanie, no na krátkom úseku. Celkové prevýšenie je 333 metrov a samotný výstup trvá približne jednu hodinu.
 
 
 
"Stará" vyhliadková veža
     Základom konštrukcie sú drevené stĺpy z elektrického vedenia, ktoré sú v zemi upevnené pomocou betónových pätníkov. Vyhliadková veža má 3 poschodia. V najnižšom je útulňa, ktorá vystačí pre 5 ľudí. Ostatné 2 poschodia slúžia ako výhliadka na Čergovské pohorie a obce na úpätí Čergova - Hervartov, Mihaľov, Kľušov, Bartošovce.... V okolí sa nachádzajú lavičky a ohnisko. Voda v blízkosti nie je. Vo vyhliadkovej veži ( v jej útulni ) sa nachádza vrchodlová kniha v drevenej skrinke. Rozhľadňu vybudovali vo svojom voľnom čase obyvatelia obce Hervartov.
 
         
 
 
   

 
 
"Nová" vyhliadková veža
    "Nová" vyhliadková veža bola postavená v roku 2014 obcou Hervartov, z prostriedkov Európskej únie  ( Program cezhraničnej spolupráce PL - SK 2007-2013) - projekt - "Výhľadňa"  - Cezhraničná spolupráca - rozpoznateľný kľúč rozvoja turizmu". Výhľadňa je postavená z masívnych hranolov. Pozostáva z troch podlaží, pričom dolné vyvýšené podlažie ponúka kvalitný priestor na prespanie pre turistov. Výhľadňa ponúka pekné výhľady do širokého okolia, vrátane pohľadu na hlavný hrebeň Čergova. Pri výhľadni je postavený pekný veľký prístrešok, ktorý v prípade nepriaznivého počasie pohodlne ochráni aj plný autobus turistov :) .

                          
   
   
                                                         
 
                                                                      Spracoval : Jozef Ropjak