Najmenšie pohorie na Slovensku - Busov
Najvyšším vrchom pohoria Busov je rovnomenný vrch – Busov s nadmorskou výškou 1002 m.n.m. Rozloha samotného pohoria je 102 km2,čo ho radí medzi naše plošne najmenšie pohoria. Celé pohorie sa rozprestiera v okrese Bardejov a patrí do oblasti Nízke Beskydy. Z pohľadu nadmorskej výšky je vrch Busov na 40.mieste pomyselného zoznamu najvyšších vrcholov slovenských pohorí.
Zo severu ho ohraničuje poľská hranica, z východu Zborovská kotlina, z juhozápadu Ondavská vrchovina. Najvyššími a turisticky najzaujímavejšími vrcholmi pohoria okrem vrchu Busov sú aj vrchy Lacková (996m),Stebnícka Magura (900m), Javorina (881m),Cigeľka (807m), Staviská (806m) a Javor (723m).
Napriek svojej malej rozlohe sa pohorie Busov vyznačuje nesmiernym prírodným bohatstvom. V celej oblasti pramení množstvo minerálnych prameňov. Napríklad voda z prameňa Štefan v Cigeľke má druhú najvyššiu mineralizáciu spomedzi všetkých minerálnych prameňov na Slovensku. Vďaka liečivým účinkom bol tento prameň vyhlásený ako liečivý zdroj. Na území pohoria sa vyskytujú aj tri významné národné prírodné rezervácie : NPR Stebnícka Magura (ochrana pôvodných, miestami až pralesovytých lesných spoločenstviev), NPR Becherovská tisina (ochrana vzácneho Tisa obyčajného), NPR Regetovské rašelinisko (ochrana vzácneho slatinného).
S vrchom Busov je spojených mnoho legiend. Podľa jednej z nich, tu prebývali obri, podľa ďalšej je Busov miestom stretnutia čarodejníc s ich ochrancom Luciferom. V stredoveku bolo v tejto oblasti bratrícke opevnenie a v dedine Gaboltov aj kláštor.
Na vrch Busov vedie značkovaný turistický chodník z obcí Gaboltov a Cigeľka. Vrchol ponúka čiastočný výhľad na kúpele Wysowa v Poľsku. Na vrchole Busova sa nachádza cca 3,5 m vysoký drevený kríž, vrcholová kniha, informačná tabuľa a turistický smerovník. Každoročne turisti z klubov KST v Bardejove organizujú výstup na tento najvyšší vrch najmenšieho pohoria na Slovensku.
Spracoval : Jozef Ropjak