Pourova chata na Kamennej hore

alebo

Berzewiczova veža a Pourova chata
 
 
    Mnoho  milovníkov pohybu v prírode z Bardejova a okolia už viackrát absolvovalo výstup na krajinnú dominantu nášho regiónu Stebnícku Maguru. Výstupových trás je niekoľko, no jedna z nich ponúka aj veľmi zaujímavú historickú „perličku“ alebo skôr „perlu“. Ak sa vyberiete na Stebnícku Maguru po červenej značke z Bardejovských Kúpeľov, prejdete cez sedlo Čerešňa a vystúpate chodníkom cez dve „esíčka“, dostanete sa na miesto, ktoré v sebe ukrýva bohatú turistickú históriu. Tým miestom je Kamenná hora a lokalita na nej nazývaná Pourova chata. 
 
 
    Ale poďme pekne po poriadku.

 
      Berzewiczova veža
    Ako prvá vyhliadková veža na tomto mieste stála Berzewiczova veža. Pomenovaná bola po vtedajšom ministrovi školstva a náboženstva Rakúsko – Uhorska, ktorým bol Albert Berzewiczy. Mimo iného práve tento pán Berzewiczy oficiálne odhaľoval sochu cisárovnej Sissi v Bardejovských Kúpeľoch 16. augusta 1903. Albert Berzeviczy (1853-1936) bol historik  a politik. Od roku 1905 bol aj predsedom Uhorskej Akadémie vied. Bol členom Karpatského spolku a mal blízky vzťah k rodnému Šarišu, ktorý často navštevoval. Od roku 1909 v rámci Prešovskej sekcie pracovala aj miestna organizácia UKS ( Uhorský karpatský spolok ) v Bardejove. Jej pričinením vznikla táto drevená vyhliadková veža. V poslednom roku trvania prvej svetovej vojny, teda v roku 1918 bola zničená.
 
                                             

                                             

                                                                      Pourova chata
    Ako druhá bola na tomto mieste v roku 1932 postavená tzv. Pourova chata, vtedy s nákladom 32 tisíc Kčs. Postavili ju členovia bardejovského Klubu československých turistov za výdatnej podpory vojakov z miestnej vojenskej posádky. Na počesť hlavného organizátora jej výstavby, zároveň aj prvého predsedu bardejovského odboru Klubu československých turistov v Bardejove a veliteľa vojenskej posádky podplukovníka Miroslava Poura, bola pomenovaná na Pourovu chatu. Traduje sa, že vojaci bardejovskej posádky v rámci výcviku vytvorili tzv. hada, teda rozostavili sa od kúpaliska v Bardejovských Kúpeľoch až po miesto výstavby. A všetok materiál si takto z ruky do ruky vypodávali až k stavenisku. V Pourovej chate bolo 8 lôžok, svietilo sa petrolejom, jej súčasťou bola i rozhľadňa s výhľadmi do ďalekého okolia. Využívali ju turisti, poľovníci i návštevníci Bardejova a kúpeľov. Okolo roku 1951 vyhorela.

                                                   
    
                                              

                                                  Dnes na tomto mieste nájdeme už len zvyšky kamenných základov a pár tehál so značkou ich výrobcu, teda firmy „K+K“. Na dané miesto vás upozorní aj informačná tabuľa, ktorú tam osadili členovia OZ Dobrá MyšLIENKA a KST Slávia v októbri 2014 a vyčistili základy  od krov a padnutých kmeňov stromov.

 
 
             

             

                


 

                                                                                                                                                Spracoval : Jozef Ropjak