Projekt hrebeňovky  Nízkymi Beskydami


Organizátor :   KST Slávia Bardejov a D.O.Fénix Bardejov

Cieľ :   absolvovať hraničný hrebeň od najvýchodnejšieho bodu, ktorým je kóta Kremenec (na nej sa stretávajú hranice troch štátov) až po najzápadnejší bod hrebeňovky, ktorým je dedinka Obručné.

                     

    Aj keď najznámejšími prechodmi hrebeňom  pohoria sa hrdia Nízke Tatry, Veľká a Malá Fatry či  Západné Tatry, najdlhšiu hrebeňovú túru by Ste v týchto horách hľadali márne.

    Takéto niečo máme jedine u nás na severovýchode Slovenska. Aj  keď treba dodať, že hrebeň Nízkych Beskýd dlhý viac ako 140 kilometrov, je súčasťou troch  horských celkov a to Busova, Ondavskej a Laboreckej vrchoviny. Keď k tomu pridáme ešte výbežok Čergovských vrchov a hrebeňa Polonín, máme tak 206 kilometrov  hrebeňa. Nedosahuje síce tatranských výšok, ale predsa je jedinečný. V celej svojej dĺžke vedie po hranici s Poľskom.

     Táto hrebeňovka je cieľom nášho projektu absolvovať hraničný hrebeň od najvýchodnejšieho bodu, ktorým je kóta Kremenec (na nej sa stretávajú hranice troch štátov) až po najzápadnejší bod hrebeňovky, ktorým je dedinka Obručné.  Pre dobre trénovaného turistu je to problém, ktorý vyrieši  zhruba desaťdňovým putovaním, ktoré napriek zdanlivo malým nadmorským výškam vyžaduje absolvovať niečo cez 7600 metrov stúpania.

     Tento hrebeň však chceme sprístupniť aj:

-          menej zdatným turistom,
-          turistom, ktorí nemajú dostatok času na viacdňové putovania
-          turistom, ktorí nemajú vzťah k táboreniu či bivakovaniu
-          turistom mladším i starším
-          všetkým, ktorí majú záujem o pobyt a pohyb v prírode a poznávanie

    Musím dodať, že náš projekt bude náročnejší, ako súvislé putovanie. Bude pozostávať prevažne z jednodňových túr a pri nich treba na hrebeň vyliezť i z hrebeňa zísť dole (okrem niekoľkých bodov, kde sa môžeme vyviezť dopravným prostriedkom – Obručné, Kurovské edlo, Dujava, Polianske sedlo a Dukla).  Toto predstavuje kilometre viac i  k tomu  príslušné stúpanie či klesanie. Z druhej strany bude obohatený o ďalší rozmer a to kultúrno poznávaciu činnosť.

Na okolí hraničného hrebeňa je množstvo pamiatok ako drevené kostolíky, ale aj múzea či zaujímavá architektúra.

     Šľahačkou na káve možno bude absolvovanie Polonín spojené súčasne s poznávaním Polonín poľských  (z dôvodov finančných to bude určite viacdňové podujatie).

        Koľko etáp bude mať projekt ?  Dosť!  Predbežne  máme rozpočítaný úsek hrebeňa z Obručného po Duklu a vychádza nám to na sedem jednodňových etáp čo je priemer zhruba 13 kilometrov  na etapu, K tomu však musíme pripočítať aj nejaký ten kilometer výstupu či zostupu z hranice, poznávanie pamiatok a už to  nebude odpočinková túra či prechádzka rajom.

 

    Ako často sa jednotlivé etapy budú konať?  Predbežne plánujeme zhruba raz mesačne (mimo zimných mesiacov) a termíny budú zverejnené v kalendári podujatí Oboru KST Slávia Bardejov.

 

    Na záver čo za absolvovanie hrebeňovky. Predbežne za absolvovanie úseku Obručné – Dukla bude pečiatka a magnetka podujatia pre tých čo to zvládnu. K tomu pribalíme kopec driny a litre potu.